KAS SVARBIAUSIA RENKANTIS PROFESIJĄ?

© freedigitalphotos.net nuotr.

 

Profesijos pasirinkimas – vienas svarbiausių žingsnių žmogaus gyvenime, todėl ją renkantis kyla daugybė klausimų: kokią profesiją pasirinkti, kur studijuoti, ar po studijų rasiu darbą?

Visų pirma, labai svarbu save įvertinti – sudėlioti tam tikrą informaciją apie save tam, kad priimtas karjeros sprendimas būtų pagrįstas ir apgalvotas. Kokia tai informacija?

• Reikėtų įvertinti savo interesus – kokia veikla Jums labiausiai patinka ir yra įdomiausia.

• Kokios vertybės, renkantis profesiją Jums yra svarbiausios? Kas labiausiai darytų įtaka Jūsų pasitenkinimui darbu? Kiek svarbūs, asmeniškai Jums, būtų autonomiškumas, prestižas, saugumas, tarpasmeniniai santykiai, pagalba kitiems, laisvas darbo grafikas, didelis atlyginimas ar laisvalaikis?

• Asmeninės savybės: asmenybės bruožai, motyvuojantys veiksniai, poreikiai, požiūriai.

• Sugebėjimai - kokia veikla geriausiai sekasi ir labiausiai teikia džiaugsmo. Šie abu veiksniai turi tarpusavyje derėti.

• Įsidarbinimo galimybės. Kokios profesijos perspektyvios ir bus reikalingos ateityje?

 Visgi dauguma neįvertina visų šių veiksnių irJAUNIMAS IR PROFESIJA MAZESNIS dažnai renkasi vadovaudamiesi draugų ir aplinkinių suformuota nuomone, renkasi populiarias, „prestižines“ specialybes nepagalvodami, kad po kelerių metų galbūt tos srities specialistų nebereikės. Kita problema, kad pasirinkta sritis tiesiog nebus įdomi jaunuoliui, neatitiks jam patinkančio darbo vertybinių nuostatų bei turimų sugebėjimų. Norint išvengti to, reikia stengtis išbandyti kuo daugiau veiklos rūšių tam, kad Jūsų sprendimas pasirinkti tam tikrą profesiją būtų tvirtas ir drąsiai galėtumėte eiti savo pasirinktu karjeros keliu nenukrypdami nuo pasirinktos krypties. Joks atliktas profesinis testas neparodys, koks darbas Jums 100 proc. tiktų, patiktų ir suteiktų didžiausias galimybes daryti karjerą toje srityje, jeigu atsakinėdami į pateiktus klausimus vadovausitės ne savo patirtimi, o tik iš nuogirdų suformuota nuomone, kad tam tikra veikla yra neįdomi ar priešingai – perspektyvi ir pelninga. Žmonės yra labai skirtingi ir tikrai tai, kas tinka ir patinka vienam, nereiškia, kad patiks ir kitam. Galų gale skiriasi vertybės – vieniems patinka ramus, stabilumą garantuojantis, kruopštus darbas, kitiems – pilnas iššūkių, aktyvus darbas.

Šie seniai žinomi dalykai tik dar kartą įrodo, kad profesijos pasirinkimas yra labai individualus, reikalaujantis gilios savianalizės ir domėjimosi darbo rinka.