Temos:

 

 

 

SAVANORYSTĖ IR PROFESIJOS PASIRINKIMAS. KAIP TAI SIEJASI?

 

SSAVANORYSTEAVANORIS – ko gero tai vienas iš dažniausiai girdimų žodžių pastaruoju metu. Daug kur kalbama apie savanorystę, jos naudą, ypač jaunimas skatinamas tapti savanoriais – po truputį tai netgi tampa mada. Požiūris į savanorystę taipogi yra ne vienodas. Vieni džiaugiasi, kad savanoriaudami įgyja patirties, užmezga naujas pažintis bei jaučiasi naudingi visuomenei, tuo tarpu kita dalis visuomenės laikosi požiūrio, kad bet koks darbas turi būti apmokamas ir nesupranta, kaip galima aukoti savo laiką darbams, už kuriuos tu nieko negauni. Tačiau ar iš tikrųjų dirbti nemokamai neapsimoka? Jaunam, nepatyrusiam žmogui savanorystė duoda išties daug. Kaip didžiausias naudas galima būtų įvardinti šias: galimybė save išbandyti, suprasti, kokia veikla Tau yra įdomi, kas sekasi geriausiai, įgyti patirties, rasti naudingų pažinčių ir pan. Net ir darbdaviui, žmogus, turintis savanoriavimo patirties yra patrauklesnis kaip darbuotojas, negu žmogus neturintis jokios patirties.

O kodėl savanorystės neišnaudoti kaip galimybės išbandyti save įvairioje veikloje ir tokiu būdu palengvinti sau profesijos pasirinkimą? Sričių, kur galima savanoriauti yra daugybė, tereikia noro, ryžto ir trupučio laiko. Apie savanoriavimo galimybes tiek Lietuvoje, tiek užsienyje galima pasiskaityti specializuotuose tinklapiuose (www.savanoriaujam.lt; www.buk-savanoriu.lt; www.jtba.lt/europos_savanoriu_tarnyba), taip pat savanoriavimo pasiūlymai teikiami ir tokiuose darbo paieškos tinklapiuose kaip www.cv.lt.

Savanoriaudamas žmogus auga kaip asmenybė. Jis ne tiks geriau pažįsta save, bet ir tobulina įvairias kompetencijas, mokosi save motyvuoti ir laikytis įsipareigojimų.

Kas tai yra savanoriška veikla?

Savanorio neatlyginamai atliekama visuomenei naudinga veikla, kurios sąlygos nustatomos savanorio ir šios veiklos organizatoriaus susitarimu (Pagal LR savanoriškos veiklos įstatymą Nr. XI-1500). Tai yra puiki galimybė panaudoti savo žinias ir turimą patirtį, realizuoti savo pomėgius, taip pat susirasti naujų draugų, bei įgyti patirties įvairioje veikloje. O svarbiausia tai, kad gali tapti reikalingu kitiems, įsitraukti į veiklą ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Be to,  tai pats geriausias būdas turiningai praleisti laisvalaikį.

Kas gali tapti savanoriais?

Savanoriais gali būti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje  teisėtai esantys užsieniečiai (Pagal LR savanoriškos veiklos įstatymą Nr. XI-1500). Žinoma, tampant savanoriu, svarbiausia yra norėti juo būti, rasti tam truputį laiko,  išsirinkti patinkančią sritį, kurioje dirbti būtų tikrai įdomu ir turėti noro savo žinias, patirtį ir energiją panaudoti naudingam darbui.